تبلیغات
درس ادبیات فارسی دوره راهنمایی تحصیلی

درس ادبیات فارسی دوره راهنمایی تحصیلی
 

بنام خدا

1-       درمتن زیر غلط املایی را پیدا کرده اصلاح نمایید ؟

کمیل گفت : امیرالمومنین علی (ع) دست مرا گرفت وبه بیابان برد . چون به سحرا رسید عاهی بلند کشید وگفت : آدمی به دانش تاعت پروردگار آموضد .   مال با حزینه کردن کم آید .   اگر دانشمند  دانش  خود طباح  سازد و طوانگر در بخشش خیش بخل ورزد درویش آخرتش را به دنیا دربازد .

مادربزرگ می گفت : بسه دیگه بیا بخواب ولی من عین خیالم نبود همان جور تو حال وحوای اسفهان بودم واز امارت آلی قاپو و چهل صتون تعریف می کردم . از بازار یک دفترچه سد برگ خریدم و روی آن نوشتم صفرنامه اسفحان واز دوستانم خاستم حلالمان کنند .نزدیک سهر به یک تامیرگاه رسیدیم . تا غروب  همین جور الاف بودم .   

 

        بنام خدا

_2  درمتن زیر غلط املایی را پیدا کرده اصلاح نمایید ؟

صدای قلغل سماور در فضای اتاق پیچیده بود . مادر بزرگ دانه های تصبیح را بین انگشتا نش می چرخاند . ناگهان خانه غلقله شد . نادان هرگز به جهل خیش اغرار نکرده است واگر این مسلحت بدانستی نادان نبودی . ایرانیان ساختن بناهای عام المنفعه را ثواب آخرت میدانند و بر این اعتغادند که صوابش پر دوام است .   گلزا رهای ایران محدود و منحسر به درختان چنار غرث شده نیست فواصل میان قطعات باغ مسطور از درختان میوه است  که دل را نشات       می بخشد . تابستان به ظرورت  کم کم جای خود را به پاییز می دهد و درختان از پوشش سبز خود اریان میشوند و با احتزاز برگ های رنگارنگ خود در باد شعله می کشند .سرانجام گلهای درون باغچه حیات ما نیز حیاطی دوباره می گیرند و شکوفا میشوند .در زیبایی های آفرینش تعمل کنید واز تک درختی که در بیابان برای رفع عتش  در انتضار باران نشسته لذت ببرید . 

 

_3 غلط های املایی متن زیر را بیابید و درست آن را بنویسید ؟ ( 8غلط)   

جنگ بر پا شده بود تا محمّدجهان آرا به آن غافله ای ملحق شود که به سوی آشورا می رفت . امّا آنان که یاد آن مقاومت عظیم رادردل محفوض داشته اند پیر شده اندو پیرتر . کودکان می انگارند  که فرستی پایان ناپذیر برای زیستن دارند . یک روز ناگهان از آسمان آتش بارید و حیاط مامول شهر متوقّف شد .   

بدان که هر چه در وچود است همه سنع خدای تعا لی است . آنچه در برّ و بهر است چون میغ و باران و قوس قزح وعلاماتی که درهوا پدید آید . 

 

 


[ شنبه 20 اسفند 1390 ] [ 10:41 ب.ظ ] [ ابوالفضل امیرخانیان ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
قالب بلاگفا حافظ پارس خودرو